Posted by: bluesky
Category: Blog

Balayı, yeni evli çiftler için büyük öneme sahip. Düğün koşuşturmacası ve stresinden sonra baş başa, sakin bir ortamda yapılacak balayı tatili, aynı zamanda evliliğin ilk günlerinde güzel anılar biriktirebilmek için iyi bir fırsat. Balayının istenildiği gibi geçmesi için, planlama yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut. Heyecanla planlanan balayılar, çoğu zaman eksiklikler nedeniyle istenildiği gibi dolu geçmeyebiliyor. Balayı planı yapmadan önce bu yazımızı okuyarak planınızı daha kusursuz hale getirebilirsiniz.   

Türkiye’de Balayına Nereye Gidilir?

Bir turizm ülkesi olan Türkiye’de balayına gitmek isteyenler için alternatifler oldukça fazla. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesi, bu bakımdan oldukça zengin seçeneklere sahip. Balayına gidilebilecek yerlerden bazılarını sizler için sıraladık. 


Marmaris 

Tatil denildiği zaman akla ilk gelen adreslerden biri olan Marmaris, doğal ve tarihi zenginlikleri ile balayı yapmak isteyenleri için oldukça ideal. Tertemiz denizi, altın renkli kumları, saklı ve mükemmel koyları, şelaleleri, oksijen deposu doğası Marmaris’i cazip hale getiriyor. Üstelik her bütçeye uygun balayı tatili oteli seçenekleri var.  

Pamukkale 

Travertenleri ile ünlü Pamukkale, balayı tatili düşünenlerin görmezden gelmemesi gereken lokasyonlardan. Travertenlerinin doğal güzelliğinin yanı sıra zengin tarihi ve kültürel mirası için de Pamukkale tercih edilebilir.   

Kapadokya 

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen turistik merkezlerinden olan Kapadokya, göz alıcı vadileri ve kaya oluşumları ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Balon turları ile meşhur olan Kapadokya, eşsiz bir balayı deneyimi için önerilen yerlerden.  

Datça 

Türkiye’nin güneybatı kıyılarından olan Datça, aynı zamanda antik bir liman kenti. Bu yüzden eski medeniyetlere ait çok sayıda kalıntıya burada rastlayabilmek mümkün. Ege’nin kendine has güzelliğinin en net görülebildiği yerlerden olan Datça, doğanın kalbinde balayı yapmak isteyenler için iyi bir seçenek.  

Çeşme 

İzmir il sınırları içerisinde bulunan Çeşme de Türkiye’nin en popüler turistik merkezlerinden. Her yıl yerli yabancı yüzbinlerce turisti ağırlayan Çeşme’de, balayı tatili yapmak isteyenleri çok renkli bir ortam bekliyor. Doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra alışveriş merkezleri ve hareketli gece hayatıyla da öne çıkan bu şirin belde, tercih edilebilecek balayı tatil yerleri arasında.  

Balayı Ne Zaman Ayarlanmalı? 

Balayının verimli geçebilmesi için, ne zaman yapılacağının da iyi seçilmesi gerekir. Düğünden hemen ertesi gün balayına çıkmak, yorgunluk fazla olacağı için tavsiye edilmez. Düğünden sonra birkaç gün dinlenip sonra balayına çıkmak, daha enerjik bir tatil geçirebilmeye yarar.  

Balayı Oteli Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? 


Balayı tatil oteli
seçimi de balayından beklenen hazzın yaşanabilmesi adına büyük öneme sahip. Bu yüzden de otel seçiminde aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalısınız: 

  • Balayı Konsepti: Balayı için gidilecek otelin bunun için ayrı bir konsept sunuyor olması, otel seçiminde en dikkat edilmesi gereken husus. Normal tatil oteli standartları sunan bir otel, balayı için sıradan kalabilir.  
  • Balayı Çiftlerine Özel Hizmetler: Çiftlerin asla unutamayacakları bir tatil olan balayında, seçilecek otelin sunduğu diğer hizmetler de göz önünde bulundurulmalıdır. Diğer bir ifadeyle, balayı boyunca çiftlerin özel hissetmelerini sağlayacak hizmetlerin olduğu otellerin tercih edilmesi gerekir.  
  • Sakinlik: Balayının bir amacı da çiftlerin baş başa kalmaları ve düğün sürecinde yaşadıkları streslerden kurtulup kendilerini dinlemeleri. Bunun olabilmesi için, seçilecek otelin çok kalabalık olmaması önerilir.  
  • Yorumlar: Günümüzde internet üzerinden otellerde önceden kalan bireylerin yorumlarına ulaşabilmek mümkün. Balayı tatil oteli seçmeden önce bu yorumları okumak, doğru oteli seçebilmek adına yardımcı olur.  
This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience.