Marmaris’i Yakından Tanımaya Ne Dersiniz?

Posted by: hisaronu
Category: Blog

Türkiye’nin en popüler turizm merkezlerinden biri olan ve her yıl yüz binlerce turiste ev sahipliği yapan Marmaris, doğal ve tarihi güzellikleri ile adeta cennetten bir köşe. Antik çağlardan günümüze kadar uzanan bir tarihe sahip olan kent, bir kez görenleri kendine hayran bırakıyor. İlk kez Marmaris’e gitmeyi düşünen, ancak bölge hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanlar bu bilgi rehberinden yararlanarak Marmaris’i daha yakından tanıyabilir.

Marmaris’te Gezilecek Yerler

Marmaris’in doğal ve kültürel zenginliklerinin gölgesinde unutulmaz bir tatil yapmayı düşünenlerin gezip görmeleri gereken pek çok yer var.

Baca Mağarası

Marmaris’in sembollerinden biri haline gelen baca mağarası; dalış noktasının 14 metre, çıkış noktasının ise 4 metre olmasından dolayı bu şekilde adlandırılır. Su altına dalmayı sevenlerin uğrak adresleri arasında yer alan baca mağarası, eşsiz su altı güzellikleriyle ziyaretçilerini bekliyor. Su altı fotoğrafçılığı yapanlar için de bu mağaranın altında kayda değer pek çok şey bulabilmek mümkün.

Amos Antik Kenti

 Marmaris, antik kentleri ile meşhur beldelerden biri. Tarih öncesi Yunan uygarlıklarına ev sahipliği yapmış olan bu belde, o dönemde günümüze kadar ulaşmayı başarmış pek çok kalıntı barındırıyor. Turun Beldesi sınırlarında bulunan ve Ana Tanrıça Tapınağı olarak da bilinen Amos Antik Kenti, milattan önce 200’lü yıllara kadar dayandırılan bir tarihe sahip. Tarih ve kültür gezintilerini sevenlerin mutlaka uğramaları gereken bu antik kent, o günün yaşamını hayal edebilmek adına son derece önemli.

Turgut Şelalesi

 Marmaris aynı zamanda bir şelaleler beldesi. Turgut Köyü’nde bulunan Turgut Şelalesi ise bunların en bilineni. Birden fazla şelalenin yer aldığı bu bölgede, yılın en sıcak günlerinde bile serin suların tadı çıkarılabilir. Ayrıca şelalenin yanında bulunan alabalık tesisinde balık denemek de buraya gelenlerin yapmadan gitmemeleri gerekenler arasında.

Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi

 Tarih meraklılarının uğramadan geçmemeleri gereken yerlerden biri de Marmaris kalesi. Milattan önce 1000’li yıllara kadar tarihlenen ve İyonya medeniyeti tarafından yapıldığı düşünülen bu kale; önce Büyük İskender sonra da Kanuni Sultan Süleyman tarafından yenilendi ve güçlendirildi. Günümüze kadar ulaşmayı başaran kalenin içerisinde iki arkeoloji müzesi yer alıyor.

Marmaris’te Nerede Tatil Yapılır?

 Tatil için mükemmel bir seçim olan Marmaris’in kendi içinde tatil yapılabilecek pek çok beldesi var. Farklı özellikleri ile ön plana çıkan bu beldelerde Marmaris otel seçenekleri incelenerek, eşsiz bir tatil deneyimi yaşanabilir. Marmaris’te tatil yapılabilecek yerler şu şekilde sıralanabilir:

  • Turunç: Marmaris merkeze yarım saatlik mesafede yer alan bu koy, temiz denizi ve bol oksijenli doğası ile Marmaris’in en gözde adresleri arasında.
  • Hisarönü: Marmaris’in diğer lokasyonlarına göre daha sakin ve daha serin olan Hisarönü, özellikle kamp ya da bungalov tatili yapmak isteyenlerin tercih ettikleri yerlerden.
  • Söğüt: Beş yıldızlı lüks oteller yerine küçük villaların ve kır evlerinin yer aldığı şirin tatil köyü olan Söğüt de Marmaris’te tatil yapılabilecek en güzel lokasyonlar arasında.
  • İçmeler: Turizmin kalbinin en güçlü attığı noktalardan olan İçmeler, turizm sezonu boyunca oldukça yoğun.

Marmaris’te Nerede Kalınır?

 Marmaris’te huzur içinde bir tatil yapmak isteyenler için alternatifler oldukça fazla. Doğaya saygılı ve uyumlu mimarisi ile Golden Key Hisarönü otel aile tatili için tavsiye edilebilecek işletmeler arasında. Denizin dağlar ile birleştiği noktada, tertemiz havası ve kaliteli hizmetleri ile Marmaris doğa oteli arayanlar, Hisarönü Golden Key otelde gönül rahatlığı ile kalabilir.

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience.