Rüzgar Sörfünün Merkezi Marmaris – Hisarönü

Posted by: bluesky
Category: Blog

Marmaris Hisarönü rüzgar sörfü için elverişli kıyılara sahiptir. Rüzgar şiddeti ve dalga seviyesi, sörfçülerin aradığı koşulları oluşturur. Hisarönü,Marmaris ilçe merkezinin 20 km güneybatısındadır. Akdeniz ve Ege’nin kesiştiği noktada yer alır. Hisarönü Koyu öne çıkan sörf mekanıdır. 

Plaj sularının temizliği, derinliği, rüzgar düzeyi avantaj sunar. Sörfün tadını çıkarmak isteyenler Marmaris’ten yarım saatlik araba yolculuğuyla Hisarönü’ne ulaşabilir. Muğla’ya ise ortalama 80 km mesafededir. Arabayla ulaşım 1 saat 15 dakikadır.  

Dalaman Havalimanı’na inenler 112 kilometrelik yolu 1 saat 40 dakikada alabilir. Milas – Bodrum Havalimanı’nı tercih edenler için ise iki güzergah vardır. D330 ve Milas Ören Yolu 146 kilometrelik mesafe oluşturur.  Arabayla 2 saat 40 dakikada ulaşım sağlanır.  

Rüzgar Sörfü Nedir ve Nasıl Yapılır? 

Rüzgar sörfü, yelken ve sörf sporlarının bileşimidir. Yelkencilikte amaç, rüzgar yönünü kullanıp hareket sağlamaktır. Sörf, denge ve hız temeline dayalıdır. Yelkenli sörf tahtaları, rüzgarla dalganın eşzamanlı kullanılmasını sağlar. Rüzgar sörfünün tarihçesi 1960 ile başlatılabilir. İlk yelkenli sörf tahtası Amerikan Mühendis Newman Darby tarafından oluşturulmuştur. 

Kaliforniya’da ortaya çıkan spor, Jim Drake’in yaptığı geliştirmelerle popülarite kazanmıştır. Yetmişli yıllara gelindiğinde ABD geneli ve Güney Avrupa ülkeleri rüzgar sörfüyle tanışmıştır. Dünya çapında tanınırlık kazanması seksenli yıllara denk gelir. Gençlerin ilgi gösterdiği spor 1984’te olimpik branşlara dahil olmuştur.  

Spor basit mantıkla işler. Kaymaz tabanlı sörf tahtasının ortasında yelken direği bulunur. Sporcu, direğe tutunarak hız kontrolü ve denge sağlar. Dalga şiddeti yön belirleyicidir. Dalga ve rüzgarı kullanarak ideal rotada ilerleyebilmek amaçlanır.  

Profesyonellik kazanana kadar, düşmek veya yelkeni kırmak yaygın hatalardır. Rüzgar sörfü nasıl yapılır diyorsanız, uygun yerde doğru ekipmanlarla sürece başlamak gerekir. Hisarönü, ideal koşullarıyla tehlikesiz sörf deneyimi sağlar. Rüzgar yönü, dalga boyu, kıyı derinliği bakımından uygun plajlar vardır.  

Rüzgar Sörfünü Kimler Yapabilir? 

Sörf sudan ve heyecandan zevk alanlara hitap eder. Eğlenceli spor, sıcak günlerde serinlik yaşamanın alternatifidir. Marmaris Hisarönü rüzgar sörfü için ideal şartlar sunar.  

Tahtada dengeyi korumak, yön tayin etmek, hız yapmak kas yeterliği gerektirir. Heyecanlı bir aktivite olduğundan, ileri yaştakilere tavsiye edilmez. Genç ve yetişkinler rüzgar sörfü yapabilir. Dalga ve rüzgar şiddetine uygun hareket amaçlanır.  

Çocukların dengede kalması, yelkeni kontrol etmesi ve yön belirlemesi zordur. On sekiz yaşından küçükler, tahta üzerinde dikkatli olmalıdır. Yarışma veya keyif amacıyla sörf yapılabilir.  

Tahtadan düşme kaçınılmazdır. Yüzme bilmeyenler suya düşünce panikleyebilir. Sörfçünün iyi yüzebilmesi, dalgalara kapılınca sakin olması gerekir. Rüzgar sörfü ekipmanları eksiksiz kullanılmalıdır.  

Rüzgar Sörfü Malzemeleri Nelerdir? 

Kask, gözlük, sörf tulumu ve sörf ayakkabısı temel ekipmanlardır. Kask, koy sularındaki taşlara çarpma riski içindir. Başı sert cisimlerden korur. Gözlük, hızlanmayla artan hava temasını keser. Tahtanın kaldırdığı damlanın göze kaçmasını önler.  

Sörf tulumu esnek ve su geçirmezdir. Vücut hareketlerine uyum sağlar. Sörf ayakkabıları, kayma riskini önler. Yalın ayak da sörf yapılabilir. Profesyonel olmayanlar için ayakkabı önemlidir. 

Rüzgar Sörfü Ne Kadar Sürede Öğrenilir? 

Rüzgar sörfü ne kadar sürede öğrenilir sorusunun değişik yanıtları vardır. Yoğun rüzgarlı ve dalgalı denizler zorlanmaya sebep olur. Hevesi kırılan acemiler öğrenme isteğini kaybedebilir. Hisarönü, masmavi sularıyla enerjinizi tazeler. Hava şartları su faaliyetlerine uygundur.    

Hoca seçimi önemli faktörlerdendir. Hisarönü’ndeki birçok kamp kulübü, su sporu eğitimleri verir. Marmaris sularını tanıyan tecrübeli hocalar hızlı gelişmenizi sağlayabilir. Sörf, bireysel beceriyle yapılır. İstek düzeyi öğrenmeye katkı sunar. Eğitmen ve iklim koşullarıyla Marmaris Hisarönü rüzgar sörfü için doğru yerdir.  

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience.