Otellerdeki Konaklama Tipleri Nelerdir?

Posted by: bluesky
Category: Blog

Konaklama tipleri ziyaretçilere sunulan imkanları açıklar. Kriter çoğunlukla yeme içmedir. Odalar değişik fiyat ve hizmet standardına sahiptir. Konsept adıyla bilinen konaklama tipi, misafirin ücretsiz ulaşabileceği detayları belirler. Oda, oda + kahvaltı, yarım pansiyon, tam pansiyon, her şey dahil ve ultra her şey dahil yaygın seçeneklerdir. 

Otellerin şartları genişledikçe konsept sayısı artar. Konseptler değişik bütçeler için avantaj sunar. Otel, dar veya bol gelirli kişilere özgü olmaktan kurtulur. Misafirler aynı şartlardan farklı ölçüde yararlanır. Oda konseptleri lüks, ortalama, mütevazi tatil isteyenlere seçenek oluşturur. 

Oda + Kahvaltı Konsepti 

Oda + kahvaltı konsepti, otel dilinde BB olarak isimlendirilir. Açılımı Bed & Breakfast şeklindedir. Konseptten faydalanan ziyaretçiler, konaklama ve tek öğün yemek imkanına sahiptir. Tek öğün çoğunlukla kahvaltıdır. Atıştırmalıklar, içecekler, öteki öğünler ek ücrete tabidir. Otellerin kahvaltı servisi farklı zamanlarda gerçekleşebilir. Geç veya erken kahvaltı konsepte dahildir.  

Yarım Pansiyon Konsept 

Yarım pansiyon konsepti, oda + kahvaltının üst seçeneğidir. Konsept ziyaretçilere oda, kahvaltı, öğle yemeği sunar. Akşam yemeği, içecekler ve özel ikramlar ücrete dahil değildir. Kapsamı aşan hizmetler, ilave ücret olarak hesaba yansır. Yarım pansiyon denmesinin sebebi, kahvaltı ile öğle yemeğinin yarım güne denk gelmesidir.   

İki öğün servis yapan otellerin yarım pansiyon konaklama tipleri bulunmayabilir. Öğle yemeği sunmayan işletmeler kahvaltı ve atıştırmalık, kahvaltı ve alkollü / alkolsüz içecek, kahvaltı ve meyve servisi şeklinde alternatif sunabilir.  

Her Şey Dahil Konaklama 

Her şey dahil, otel konseptleri arasında öne çıkan seçenektir. Keyifli tatil imkanı sunan her şey dahil, üç öğün yemeğin ve atıştırmalıkların toplam ücrete dahil olmasıdır. Konuklar yemek için ayrı ödeme yapmaz. 

Fiyat, alınacak hizmetlerin tümünü kapsar. Otel donanımları değişkendir. Ek ücret alınmayan hizmetler konaklama şartlarına bağlıdır. Hizmey kapsamı çoğunlukla kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve yerli içeceklerden oluşur. Her şey dahil konsepti ve ultra her şey dahil karıştırılmamalıdır 

Tam Pansiyon 

Tam pansiyon konaklama tipleri her şey dahile yakındır. Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri ücret kapsamına girer. Öğünler için ilave fiyatlandırma yoktur. Her şey dahil ve tam pansiyon konsepti arasındaki fark, içeceklerden kaynaklanır.   

Her şey dahil, alkollü ve alkolsüz içeceklere ulaşım sağlar. Plaj bar, snack bar, havuz bar imkanları ücrete dahildir. Tam pansiyon, sadece ana öğünleri kapsar. Öğünler dışındaki tüketim için ücret kesilir.   

Ultra Her Şey Dahil 

Otel konaklama tipleri arasındaki cazip seçenektir. Ultra her şey dahil, bir defaya mahsus ödemeyle imkanları sınırsız kullanabilmenizi sağlar. Her şey dahil ve ultra her şey dahil konsepti arasındaki temel fark içeceklerden kaynaklanır.   

Yabancı içecekler çoğunlukla her şey dahil kapsamına girmez. Ultra her şey dahil, alkollü ve alkolsüz içecekleri kapsar. Yeme içme hizmetleri sonrasında ek ücret yoktur. Standart müşterilere sunulmayıp konsepte özel tutulan ikramlar değişkendir.  

Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği, çay, kahve, yerli ve ithal içecekler, meyve, çerez, otel özelindeki ekstra hizmetler konsepte dahildir. Diğerlerine kıyasla pahalı olabilen bir konsepttir. 

Sadece Oda 

Hesaplı tatil yapmak isteyenler için sadece oda konsepti uygundur. Maliyeti artırabilecek hizmetler kapsam dışıdır. Uygun yemek hizmetleri birçok restorandan alınabilir. Misafirler otelde yiyip içerse, ilave ücret ödemelidir. 

Kısa seyahatlerin masrafını azaltmak için konaklama tipleri arasındadır. Otel restoranı belli seviyede hizmet sunar. Bütçesini aşmak istemeyenler sadece oda konseptiyle konaklar; birçok restorandan dilediğini tercih eder. Dar kapsamlı konaklama tipi, düşük fiyatlara sahiptir. Bütçenize uygun konsepte tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. 

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience.